Yükleniyor…

Özgeçmiş

2.Yüksek Lisans : Başkent Üniversitesi, Information Technology and System Management (MSIT)

1.Yüksek Lisans : Başkent Üniversitesi, Master of Business Administration (MBA)

Lisans : Hacettepe Üniversitesi, İktisat (B.Sc.)

MSIT Tez Konusu : Bilişim Suçlarının Sosyo-Kültürel Seviyelere Göre Algı Analizi

MBA Proje Konusu : ERP Systems and Reengineering (BPR)

EĞİTİM, ÖĞRETİM FAALİYETLERİ

2001 -2017 yılları arasında Başkent Üniversitesi’nde kadrolu öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.
Lisans ve Yüksek Lisans düzeyinde anlattığı dersler :

 • İKY 514 İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri (Yüksek Lisans)
 • İŞLE 454 Elektronik Ticaret
 • İŞLE 443 Yönetim Bilgi Sistemleri
 • YBS 382 Bilişim Hukuku ve Etiği
 • TBY 301 Web Tabanlı Uygulama Geliştirme
 • TBF 381 Nesne Yönelimli Programlama
 • YBS 331 Veri Tabanlarına Giriş
 • SH 314 Sosyal Hizmetlerde Bilgi Teknolojileri
 • YBS 251 Algoritma ve Veri Yapısı
 • TBY 216 Bilişim Hukuku
 • İŞLE 242 Bilgisayar Kullanımı
 • İŞLE 241 Bilgisayara Giriş
 • BES 131 Genel İşletme
 • TBF 110 Bilgisayarda Veri İşleme ve Uygulamaları
 • BTU 100 Bilgi Teknolojileri ve Uygulamaları

MEDYA FAALİYETLERİ

2004 – 2006 yılları arasında Kanal B televizyonunda canlı olarak yayınlanan “Bilgisayar Serüveni” adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir.

2004 – 2006 yılları arasında Akşam Gazetesi’nin Teknopark ve On-Off adlı eklerinde düzenli olarak köşe yazıları yazmıştır.

Televizyon programlarına konuk olarak katılımları devam etmektedir. Güncel gelişmelere paralel olarak dergi ve gazetelerde röportajları yayınlanmaktadır.

BİLİŞİM HUKUKU FAALİYETLERİ

2003 yılından itibaren bilişim suçları konulu hukuk mahkemelerinde bilirkişi olarak görev almaya başlamıştır.

2005 yılından itibaren bilişim suçları konulu ceza davalarında yeminli bilirkişi olarak görev almaya başlamıştır.

2007 – 2010 yılları arasında Ankara Barosu Avukatlık Akademisi Bilişim Hukuku Sertifika programında düzenli olarak ders anlatmıştır.

2011 – 2013 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği “Bilişim Hukuku” ve “Adli Bilişim Hukuku” Sertifika programlarında düzenli olarak ders anlatmıştır.

2010 yılında Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde açılan “Bilişim Hukuku ve Etiği” dersini açıldığı dönemden itibaren 2017 yılına kadar anlatmıştır. Söz konusu ders, Türkiye”deki üniversiteler arasında lisans seviyesinde verilen ilk zorunlu Bilişim Hukuku dersidir.

KAMU KURULLARI VE STK FAALİYETLERİ

2011 – 2013 Yılları arasında TEDER (Telekomünikasyon ve  Enerji Derneği) yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

2011 – 2013 yılları arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İnternet Kriter Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

2010 – 2014 yılları arasında, teknoloji kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirme amacıyla araştırmalar yapan Teknoloji Bilgilendirme Platformu bünyesinde çalışmalar yapmıştır.

2014 – 2015 yılları arasında Türkiye Bilişim Derneği, Sayısal Gündem 2020 “Bilişim Suçlarıyla Mücadele” uzmanlar grubu yöneticisi olarak çalışmalar yapmıştır.

BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ FAALİYETLERİ

1987 yılından itibaren Bilgisayar, 1994 yılından itibaren İnternet kullanmaktadır.

Pek çok yazılım platformunda bilgisayar programları geliştirmiştir. PHP ve C# yazılım dillerini, SQL veritabanı yönetimini, HTML ve JavaScript dillerini ileri seviyede kullanmakta ve eğitimlerini vermektedir.

1997 yılından itibaren bilgisayar güvenliği, veri güvenliği ve ağ güvenliği konularında çalışmalar yapmaya başlamış ve 1998 yılında konuyla ilgili makaleleri “Chevalier” nickiyle İnternet sitelerinde yayınlanmaya başlamıştır.

1999 yılında, dolaşımda bulunan bütün trojan ve keylogger programlarının kaynak kodları üzerinde incelemeler yapmış, ayrıca saldırganların o dönemde yaygın olarak kullandıkları sosyal mühendislik tekniklerini çözümlemiştir. Konuyla ilgili İnternet sitelerinde üç adet raporu yayınlanmıştır. Söz konusu raporlar, aradan geçen uzun süreye rağmen halen İnternet’te bulunmaktadır.

2000 yılında steganografi konusunda çalışmalar yapmaya başlamıştır.

2001 yılında, faaliyetlerinin yanlış yorumlandığı bir masa başı haber sonucunda, “ICQ’nun Tahtını Sarsan Çığır İlbaş” ve “Çağın Korsanları” manşetleriyle bazı ulusal gazetelerde haber konusu olmuş, daha sonra ilgili gazetelerde tekzipler yayınlanmıştır.

Geliştirme ve programlaması tamamen kendisine ait, hiç bir hazır modül içermeyen pek çok yazılımı mevcuttur. “Fakülte Bilişim Sistemi”, “Online Sınav Sunucusu”, “Ders Bilgi Sistemi” ve “Sınav Otomasyon Sistemi” adlı yazılımları 2006 yılından itibaren kullanımdadır.